AIRTANKS FOR TRAILER AND SEMI TRAILER
Home / Aluminum Airtanks / MS.40246.92
|
Product Code |
: MS.40246.92.AL |
Oem Number :
|
WABCO |
: - |
|
Knorr Bremse (de): |
: VB4304/246 |
|
Peter Ennepetal: |
: - |
| Litre | : 40 |
| Diameter | : ø246mm |
| Length | : 922mm |
| Weight | : 6,7 Kg. |
| Working Pressure | : 12,5 Bar |
| Type | : 1 |
| Port (M22X1,5) | : 4 |
| Body Material | : Aluminum |
| Color | : Metalic/Metalic |
| Temperature Range | : -50°C to +100°C |
© 2025, Safir Tank, All rights reserved.