AIRTANKS FOR TRAILER AND SEMI TRAILER
Home / Steel Airtanks / MS.40310.61
|
Product Code |
: MS.40310.61 |
Oem Number :
|
WABCO |
: 9509110010 |
|
Knorr Bremse (de): |
: VB3304/310 |
|
Knorr Bremse (gb): |
: - |
|
Peter Ennepetal: |
: 076.459-00A/80A |
| Litre | : 40 |
| Diameter | : ø310mm |
| Length | : 618mm |
| Weight | : 11,1 Kg. |
| Working Pressure | : 12,5 Bar |
| Type | : A |
| Port (M22X1,5) | : 4 |
| Body Material | : Steel |
| Calculated Volume (dm³) | : 62,46 |
| Color | : Black/Black |
| Temperature Range | : -50°C to +100°C |
© 2025, Safir Tank, All rights reserved.