AIRTANKS FOR TRAILER AND SEMI TRAILER
Home / Aluminum Airtanks / MS.40310.62.AL
|
Product Code |
: MS.40310.62.AL |
Oem Number :
|
WABCO |
: - |
|
Knorr Bremse (de): |
: VB4304/310 |
|
Peter Ennepetal: |
: - |
| Litre | : 40 |
| Diameter | : ø310mm |
| Length | : 629mm |
| Weight | : 7,00 Kg. |
| Working Pressure | : 11,0 Bar |
| Type | : 1 |
| Port (M22X1,5) | : 4 |
| Body Material | : Aluminum |
| Color | : Metalic/Metalic |
| Temperature Range | : -50°C to +100°C |
© 2025, Safir Tank, All rights reserved.