AIRTANKS FOR TRAILER AND SEMI TRAILER
Home / Steel Airtanks / MS.60396.58
|
Product Code |
: MS.60396.58 |
Oem Number :
|
WABCO |
: 9500200140 |
|
Knorr Bremse (de): |
: VB3306/396 |
|
Knorr Bremse (gb): |
: VB3406/396 |
|
Peter Ennepetal: |
: 076.456-00A/80A |
| Litre | : 60 |
| Diameter | : ø396mm |
| Length | : 580mm |
| Weight | : 13,9 Kg. |
| Working Pressure | : 10,0 Bar |
| Type | : A |
| Port (M22X1,5) | : 4 |
| Body Material | : Steel |
| Calculated Volume (dm³) | : 94,60 |
| Color | : Black/Black |
| Temperature Range | : -50°C to +100°C |
| CASE IH | : 84019044 |
| DAF | : 1506422 |
| GOLDHOFER | : 200017 |
| HENDRICKSON | : 9500600040 |
| KEMPF | : 2010003 |
| LIEBHERR | : 502930301 |
| MAN | : 88514016219 |
| PACCAR | : 1506422 |
| Ppt | : 500500B1 |
| SCANIA | : 1935518 |
| SCHMITZ CARGOBULL | : 730183 |
| TEREX | : 19215440 |
© 2025, Safir Tank, All rights reserved.